SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Co obnáší vyšetření plodnosti?

Přidáno: 10:05, 29.09.2016 Počet shlédnutí: 1749

29 September 2016

Snažíte se už několik měsíců o miminko a stále nic? Ztrácíte pomalu naději a jste ve stresu? Možná je právě psychická stránka důvodem, proč se vám nedaří otěhotnět. Příčina však může být bohužel i vážnější.

Proto zachovejte klid a nechte se vyšetřit u lékaře. V dnešním článku se podíváme na to, co takové vyšetření plodnosti obnáší.


Kde začít?

Vzhledem k tomu, že základní vyšetření muže je neinvazivní a rychlé, doporučuje se vždy jako první udělat spermiogram. Ten se vyhodnocuje z odebraného ejakulátu. Z jeho výsledku můžeme během chvíle zjistit počet spermií, jejich pohyblivost a tvar. Vyšetření se obvykle provádí po tří až pětidenní sexuální abstinenci. Aby byly výsledky co nejpřesnější, mělo by se vyšetření alespoň dvakrát opakovat.


Nezbytná vyšetření

Pokud je spermiogram vyhodnocen jako v pořádku, přistupuje se na vyšetření ženy. U ní se prvně odebere krev na hormonální vyšetření. Odběr krve se dělá většinou dvakrát až třikrát během jednoho menstruačního cyklu. Lze z něj zjistit funkčnost vaječníků i to, zda tvoří zralá vajíčka. Odběr případně odkryje i možné příčiny nedozrávání vajíček. Z vyšetření lze mimo jiné zjistit hladinu folikulostimulačního hormonu (FSH), luteinizačního hormonu (LH) a Anti-Mülleriánského hormonu (AMH), který informuje o zásobě vajíček.

V dalším kroku se provede ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků. Lékař tak může posoudit velikost, strukturu či případné změny na těchto orgánech během menstruačního cyklu. Zaměřuje se také na výšku a kvalitu děložní sliznice, růst folikulů či přítomnost cyst nebo endometriózy.

Jestliže předchozí vyšetření nic neprozradí nebo je naopak potřeba podrobnější vyšetření vejcovodů, nastupuje vyšetření průchodnosti vejcovodů - hysterosalpingografie. Vyšetření je nebolestivé a pacientka se na něj nemusí připravovat. Výsledek se navíc dozví hned po vyšetření. Při negativních výsledcích se pak přechází ještě na genetické vyšetření, které umožní odhalit abnormality chromozomů a podá celkové informace o genetické výbavě rodičů.

Dalším nutným vyšetřením je imunologické, které zjistí možné protilátky proti spermiím, vajíčkům a případně embryím.

Dále se může provést hysteroskopie. Toto vyšetření ovšem už vyžaduje celkovou anestezii.


Důležité je najít příčinu

Zhruba ve 40% procentech případů je neplodnost zapříčiněná ženou a u 40% případů mužem, u 20% neplodných párů je příčina u obou partnerů. Při léčbě neplodnosti je velice důležité stanovit všechny příčiny a posoudit možnou léčbu.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací