SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Jakou roli hraje v plánování těhotenství cukrovka?

Přidáno: 07:30, 5.04.2017 Počet shlédnutí: 235

05 April 2017

Cukrovka je všeobecně skloňovaný pojem, málokdo však ví, co přesně znamená a jaká s sebou přináší omezení. Pojďme si proto na začátek vysvětlit, co vlastně cukrovka je. Cukrovka neboli diabetes mellitus je porucha udržení koncentrace krevního cukru - glukózy - v krvi v určitých mezích. Tato porucha je způsobená nedostatkem inzulínu, který má právě za úkol snižovat hladinu cukru v krvi. Pokud je toto onemocnění neléčené a dlouhotrvající, může způsobit velmi vážné potíže. Dnes je cukrovkou postiženo téměř 800 000 obyvatel ČR. Dnes se ovšem zaměříme na to, jaká rizika s sebou přináší cukrovka pro ženy plánující miminko.

Žádná překvapení

U žen s cukrovkou je velmi důležité těhotenství plánovat dopředu. Prvním krokem by mělo být domluvení termínu vyšetření se svým gynekologem a diabetologem, a to nejlépe 3 – 6 měsíců před plánovaným početím. U lékaře absolvujete různá vyšetření, a to konkrétně kontrolu krve, moči, krevního tlaku, štítné žlázy, hladiny cholesterolu a orgánových komplikací diabetu, a to včetně srdce. S lékařem se zároveň poraďte o svém životním stylu, hmotnosti, jídelníčku a informujte se o možnosti prenatálních vitamínů, které je vhodné začít užívat již měsíc před otěhotněním.

 

Jaká rizika představuje cukrovka pro plod?

Plod je ohrožen, jak vysokými, tak nízkými hladinami cukru v krvi. Prokázanou příčinou vrozených vývojových vad jsou právě vysoké hladiny glukózy. Miminka maminek postižených diabetem jsou častěji ohrožená poporodními komplikacemi, mezi které patří diabetická fetopatie, infekce po porodu, křeče či neurologické obtíže. Rovněž během těhotenství a po porodu mohou diabetičky zaznamenat některé zdravotní problémy. I proto je důležité, aby ženy s cukrovkou byly pod pravidelnýmdohledem lékařů.

Diabetes je často spojen i s onemocněním štítné žlázy. Žena již během těhotenství nebo případně po porodu může pozorovat některé příznaky, jako je například padání vlasů, suchost kůže, únava, zácpa, zhoršení paměti, bušení srdce či nervozita. Pokud zaznamenáte jakýkoli zmíněný příznak či odlišnost od obvyklého stavu, okamžitě informujte svého diabetologa či gynekologa.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací