SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Krvácení během těhotenství

Přidáno: 22:45, 30.03.2011 Počet shlédnutí: 12386

30 March 2011

Někdy si příroda s těhotnými ženami zahrává. U asi 200 těhotných žen je někdy běžné, že v obvyklém termínu příchodu menstruace krvácejí, i když jsou už těhotné. Tyto ženy tak přijdou poměrně pozdě na to, že jsou vlastně těhotné. Pokud však žena ví, že čeká dítě a začne krvácet, dostaví se panika. Přichází velký strach o miminko.

Hra hormonů
Existují i smutné důvody krvácení v těhotenství - mimoděložní těhotenství nebo potrat. Naštěstí, většina krvácení, které se vyskytují hlavně na začátku těhotenství, patří mezi neškodné. Lehké krvácení - špinění - jen zřídka ukazuje na nějaké komplikace.
Krvácení je způsobeno hormonálními změnami v těle. Dalším důvodem pro krvácení v těhotenství může být to, že pochva je velmi prokrvená. Takže po návštěvě gynekologa nebo po silnějším sexuálním styku může dojít k menším poraněním, které způsobí krvácení. Jedná se o tzv. "kontaktní krvácení".

Jedna z pěti těhotných žen krvácí v raném těhotenství
U více než 20% všech těhotných žen v prvním trimestru, tedy v prvních 3 - 4 měsících, může dojít ke slabému krvácení. Obvykle je neškodné a nemá vliv na dítě. "Samozřejmě, žádné krvácení byste neměli brát na lehkou váhu, i když je to jen pár kapek", říká profesor Franz Kainer, ředitel kliniky perinatální medicíny v Mnichově. "Krvácení je varovným signálem a proto musí být vždy objasněna příčina vzniku. Při mírném krvácení je potřeba navštívit ošetřujícího gynekologa, při rozsáhlém krvácení Vás může lékař poslat na kliniku. "

Ultrazvukové vyšetření poskytuje informace
Gynekolog nejprve zkoumá venkovní a vnitřní prostor v pochvě, aby zjistil případné poranění. Pak se dělá ultrazvuk - buď vaginální, nebo přes břicho - tím zkontroluje, zda těhotenství nebylo přerušeno.
Obvykle se dělá i krevní test, ve kterém se měří hodnota těhotenského hormonu HCG. Ten může ukázat, zda nedochází k potratu.
Extrémně vysoká hodnota HCG nebo vyšetření ultrazvukem může poukázat na velmi vzácnou příčinu krvácení v raném stádiu těhotenství: v jednom z 3000 případů dochází k tzv. mola hidatidosa (degenerace tkáně placenty). Tehdy je nutné provést kyretáž.

Pokud krvácení pochází z placenty
Krvácení v druhé polovině těhotenství je méně pravděpodobné, ale může být nebezpečné pro matku a její dítě. Většina krvácení v druhé polovině těhotenství je spojených s placentou.
Jedná se většinou o placentu praevia - kdy je placenta uložena příliš hluboko v dolní části pánve a může tak dítěti dokonce zablokovat zdroj živin. Přibližně 0,5% všech těhotných žen se setká s tímto problémem.

V závislosti na konkrétním nálezu může žena zůstat na lůžku, případně rovnou v nemocnici na pozorování, aby se zabránilo hrozícímu předčasnému porodu.
Krvácení spojené s placentou praevia je bezbolestné. Na rozdíl od celkového odloučení placenty, kdy žena pociťuje velmi silné bolesti. Břicho je citlivé na dotek a tvrdé jako skála. Krvácení navenek je často mírné, naopak může dojít k silnému vnitřnímu krvácení, které může být fatální.

Bolesti a jasně červená krev jsou varovné příznaky
Pokud se k bolestem přidají i břišní křeče, je to často kritické. Také barva krve a rozsah krvácení mohou významně ukázat na příčinu. Pokud je krvácení stejně silné jako během menstruace a krev má jasně červenou barvu, neprodleně navštivte gynekologa nebo nejbližší nemocnici. Riziko potratu je v tomto případě vysoké.
I při placentě praevia má krev světlou barvu. Při předčasném odloučení placenty je naopak krev tmavě červená.
Profesor Gembruch z Německé společnosti pro gynekologii a porodnictví varuje před pravidelným a silným krvácením, bez ohledu na jakékoli období těhotenství. "Když je krvácení spojené s bolestí, jde často o předčasné stahy, které mohou vést k předčasnému porodu. Pokud je plod již životaschopný, tzn. Od 22. týdne těhotenství, měla by těhotná žena s krvácením navštívit přímo nejbližší nemocnici. Pokud je tam perinatální centrum s neonatálním oddělením, mohou lékaři přivést dítě na svět a poskytnout mu okamžitou odbornou péči ".

I porod se občas ohlašuje slabým krvácením

Na konci těhotenství je u poměrně hodně žen krvácení běžným jevem. Jedná se o tmavou krev a je neškodné. U jedné z pěti těhotných žen, které krvácejí slabě, dochází právě k připravě pochvy a dělohy na porod.

Těhotné ženy mají dobrý pocit, když si mohou být jisté, že jejich obavy nejsou opodstatněné.
V případě krvácení v těhotenství je určitě lepší jít na vyšetření než později litovat.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací