SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Nemoci a jejich vliv na plodnost

Přidáno: 23:00, 10.07.2012 Počet shlédnutí: 4254

10 July 2012

Existuje celá řada chorob, které omezují plodnost. Chronická onemocnění, poruchy ve vývoji a výskyt infekcí, toto všechno může způsobit neplodnost. I jedy z ovzduší patří mezi rizikové faktory.

Neplodnost: chlamydie - tajná infekce
Existuje celá řada chorob, které omezují plodnost a nechávají tak mnohé páry bezdětné. Zvláštní riziko pro ženy představují bakteriální infekce. Mohou způsobit problémy, pokud nejsou včas nebo vůbec rozpoznány a léčeny. Velmi zrádnou infekcí jsou chlamydie, protože často nezpůsobují žádné problémy, a proto zůstávají nepovšimnuty. Zejména mladé dívky jsou ohrožovány touto infekcí, protože jejich mladý organismus je mnohem náchylnější než u dospělých. Neplodnost v důsledku chlamydií není pouze problémem žen, bakterie mohou udělat neplodnými i muže.

Neplodnost: endometrióza
Častou příčinou neplodnosti a bezdětnosti je endometrióza. Až 30% žen s nenaplněnou touhou mít dítě trpí tímto onemocněním. Při endometrióze zasahuje sliznice dělohy až do břišní dutiny. Nemoc narušuje funkci vaječníků a dělohy, což může vést až k neplodnosti. Zánět v průběhu endometriózy způsobuje, že ovulace je potlačena a tím se zabrání uvolnění a následnému uhnízdění vajíčka v děloze. Během endometriózy se na vaječnících často tvoří cysty a žena má silné bolesti těsně před a během menstruace. Endometriózu lze léčit chirurgicky nebo pomocí léků.

Neplodnost: nesestouplá varlata naruší produkci spermií
Nesestouplá varlata u mužů jsou hlavní příčinou neplodnosti. Jedná se o případ, kdy je jedno varle uloženo v tříslech nebo v břiše a ne v šourku, v ojedinělých případech jsou chybně uložena obě varlata. V současnosti upozorňují pediatři na tuto vývojovou poruchu. Aby se předešlo poškození produkce spermií, je možné od 2 let věku chlapců, operativně přemístit varlata do šourku. Hypospadie je vrozená porucha, při které močová trubice nekončí na špičce penisu, ale na jeho spodní straně. V tomto případě není možné, aby se semenná tekutina dostala do pochvy a tak nedojde k oplodnění. Aby se tomu zabránilo, je nejlépe operovat hypospadii v dětství.

I infekce varlete a nadvarlete či prostaty snižuje plodnost nebo způsobuje celkovou neplodnost. Příčina: tvorba a pohyblivost spermií jsou narušeny. I infekce - příušnice má vliv na produkci spermií. Křečové žíly v šourku (varikokéla) mohou snížit kvalitu spermií, ale také nemusí.

Chronická onemocnění zapříčiňují problém s otěhotněním
Chronická onemocnění často postihují lidi a způsobují tak neplodnost. Např. Gravesova choroba (onemocnění, kdy tělo produkuje protilátky proti tkáni štítné žlázy) nebo Hashimotova tyroiditida (zánět štítné žlázy) zabraňují ovulaci. Permanentní onemocnění jater a ledvin mohou mít za následek také neplodnost, protože tyto nemoci ovlivňují funkci hypofýzy. Dokonce i léky, které lékaři předepisují k léčbě těchto onemocnění mohou ohrozit plodnost. Pacienti, kteří chtějí mít děti, by měli konzultovat tato onemocnění se svým lékařem. Toto doporučení platí také pro lidi, podstupující léčbu rakoviny.

Znečišťující látky ovlivňují plodnost
Ještě není zcela prozkoumáno, jaký celkový vliv má životní prostředí plné toxinů na plodnost člověka. Nicméně je známo, že u zvířat mnohé látky zhoršují plodnost nebo přispívají ke vzniku vrozených vad a rakoviny. Chemikáliím se nelze vyhnout úplně, ale můžete se pokusit kupovat výrobky s co nejmenším množstvím toxických složek. Je známo, že těžké kovy jako olovo, kadmium a rtuť snižují plodnost. Olovo vstupuje do lidského organismu především prostřednictvím automobilových splodin a starého vodovodního potrubí, kadmium z kontaminovaného jídla a cigaretového kouře. Dále jsou to rozpouštědla, které způsobují endokrinní poruchy, neplodnost a potrat. Takže lepší je používat barvy a lepidla bez rozpouštědel. Změkčovadla, které jsou obsaženy například v plastech, kosmetice a barvách, dělají muže neplodnými a mohou podpořit abnormality pohlavních orgánů u dětí.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací