SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Problém s otěhotněním kvůli štítné žláze

Přidáno: 16:54, 24.07.2013 Počet shlédnutí: 8252

24 July 2013

V současnosti existuje mnoho případů, kdy si vytoužené děťátko dává načas. Mnoho párů podlehne panice a projde si dlouhou sérií vyšetření. Často přehlížená příčina neplodnosti přitom nemusí být zaručeně jen v oblasti pohlavních orgánů, nýbrž v krku: jedná se o poruchu štítné žlázy. K tomuto tématu se vyjádřil profesor Gerhard Hintze: "Stejně jako zvýšená, tak i snížená činnost štítné žlázy může způsobit poruchu plodnosti." Ženy, které trpěly touto poruchou, jen zřídka otěhotněly a byly častěji ohrožovány potraty. Při rychlé a správně určené diagnóze, je možné se do značné míry vyhnout potížím. S včasnou diagnostikou poruchy funkce štítné žlázy se mohou ušetřit i zbytečné náklady na léčbu neplodnosti. Vzhledem k tomu, že mnoho párů má omezené finanční prostředky, je vhodné před absolvováním léčby neplodnosti, podstoupit vyšetření štítné žlázy.

Hormony produkované štítnou žlázou
Hormony štítné žlázy řídí životně důležité procesy v celém těle, včetně plodnosti a reprodukce. Hormony štítné žlázy a pohlavní hormony jako např. estrogen jsou úzce propojeny mezi sebou a navzájem se ovlivňují. Například pokud se hormony štítné žlázy dostanou do nerovnováhy, i ženské pohlavní hormony začnou pracovat nesprávně a dojde tak k poruchám: ovulace a menstruace nemohou proběhnout jako obvykle. Pokud chce být žena těhotná, šance na otěhotnění je velmi nízká. Zejména snížená funkce štítné žlázy, tzv. hypotyreóza, může způsobit, že přání mít dítě se nesplní. I hyperaktivní štítná žláza, tzv. hypertyreóza narušuje proces hormonů, ale ne tak často. Naopak hyperfunkce štítné žlázy má spíše dramatický vliv na průběh těhotenství a pokud se neléčí, hrozí potrat, předčasný porod nebo může způsobit vrozené vady dítěte. Každopádně, obě poruchy je potřeba léčit. U některých žen vytváří imunitní systém protilátky proti štítné žláze, kterou nepovažuje za část těla. V tomto případě hrozí ještě vyšší riziko potratu a nenaplněného těhotenství.

Vyšetření štítné žlázy
Poruchy štítné žlázy je možné objevit až prostřednictvím cíleného vyšetření. Své o tom vědí ženy, které chtěly otěhotnět a problém byl nalezen až po doporučení lékaře na toto vyšetření. Přitom se jedná o jednoduché vyšetření pomocí krevního testu. Proto je důležité, aby si hlavně ženy s problémy s plodností nebo předchozími potraty, nechaly vyšetřit funkčnost štítné žlázy.

Měří se přitom hodnoty hormonů štítné žlázy, zejména tzv. TSH, ale i protilátky štítné žlázy, které mohou způsobit ještě horší problémy. Dokonce i ženy, které trpí jiným autoimunitním onemocněním nebo jím trpí členové jejich rodiny, by se měly nechat vyšetřit. Mezi autoimunitní onemocnění patří například i určitá forma cukrovky (diabetes mellitus).

Na závěr můžeme poradit, že je skutečně jednodušší podstoupit vyšetření štítné žlázy ještě předtím, než absolvujete náročné a drahé gynekologické vyšetření. S největší pravděpodobností se budete moci vyléčit a těhotenství už nebude nic stát v cestě.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací