SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Proč je kyselina listová důležitá pro početí i těhotenství?

Přidáno: 08:45, 26.04.2017 Počet shlédnutí: 430

26 April 2017

Co by ženy před plánovaným otěhotněním a zejména pak v těhotenství neměly podcenit, je příjem pro tělo a plod důležitých látek. Jednou z těchto živin je bezpochyby kyselina listová. A proč je tolik důležitá?

Co je kyselina listová?

Kyselina listová je pro tělo potřebný, ve vodě rozpustný, vitamín skupiny B. Nachází se především v listové zelenině, jako je například špenát, chřest, brokolice či růžičková kapusta. Vařením zeleniny se ovšem kyselina listová ničí. Z dalších důležitých zdrojů můžeme jmenovat luštěniny, fíky, celozrnné pečivo, kvasnice či ledvinky.

 

Účinky kyseliny listové

Kyselina listová je nezbytná především v době těhotenství, kdy snižuje riziko vrozených vad neurální trubice. Velký význam má rovněž pro správnou krvetvorbu a v neposlední řadě se podílí na vzniku aminokyselin. Je vědecky dokázáno, že v případě nedostatečného příjmu kyseliny listové v době těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu, odtržení placenty, vývojových vad. Nedostatek kyseliny listové se ovšem může podílet i na vzniku neplodnosti.

 

Role kyseliny listové před početím

Pokud plánujete těhotenství dopředu, je dobré zvýšit příjem kyseliny listové už tři měsíce před početím. V době před početím je doporučený denní příjem kyseliny listové 400 mikrogramů denně. Je to dáno tím, že hned v první týdnech těhotenství se dítěti vytváří mozek a mícha, a proto je vhodné mít již v této době dostatečný přísun tohoto potřebného vitamínu.

 

Význam kyseliny listové v těhotenství

V době těhotenství je zapotřebí zvýšit příjem kyseliny listové až na 600 mikrogramů denně, a to alespoň po dobu prvních tří měsíců. Je prokázáno, že pravidelné užívání doporučených denních dávek kyseliny listové může snížit riziko vrozených vývojových vad až o 50 %. U žen se zvýšeným rizikem defektu neurální trubice, ženám s celiakií, vrozenou anémií nebo epilepsií, může být lékařem předepsána vyšší dávka kyseliny listové, a to až 5 000 mikrogramů. Co se týče negativních účinků kyseliny listové, dosud nebyla prokázána rizika zvýšeného užívání kyseliny listové. Jelikož je tento vitamín rozpustný ve vodě, jeho nadbytečné množství je z těla vyloučeno močí.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací