SK CZ DE CH HU AT BG

Zpět

Turnerův syndrom a vliv na neplodnost

Přidáno: 08:30, 5.07.2017 Počet shlédnutí: 391

05 July 2017

Nemožnost otěhotnět může být působena z mnoha a mnoha důvodů. S některými se dá něco dělat, jiné jsou bohužel nevyřešitelným problémem. Jednou z příčin, která často může za neplodnost, je i Turnerův syndrom. Proto se podíváme na to, jakou mají šanci na miminko právě ženy s Turnerovým syndromem.

Co je Turnerův syndrom?

Turnerův syndrom je vrozené onemocnění, které postihuje v průměru jednu z dvou a půl tisíc žen. Zatímco zdravé ženy obsahují dva ženské pohlavní chromozómy X a celkově 46 chromozómů, ženám s Turnerovým syndromem schází jeden chromozóm. Chromozóm X může chybět ve všech, nebo jen v některých buňkách. V závislosti na tom se Turnerův syndrom projevuje menšími či většími zdravotními potížemi. Turnerův syndrom jde bohužel nezřídka ruku v ruce i s problémem s početím miminka.

 

Problémy s neplodností

Vzhledem k tomu, že chybějící chromozóm je pro vývoj žen velmi zásadní komplikací, dochází často již při dospívání dívek s Turnerovým syndromem k různým problémům. Mezi nimi bohužel bývá i porucha vývoje pohlavní dospělosti, kdy pohlavní orgány zakrní. Z toho důvodu nemohou produkovat hormony potřebné pro oplodnění. Důsledkem toho se žena stává neplodná.

 

Turnerův syndrom a těhotenství

Ne vždy však musí Turnerův syndrom vést až k samotné neplodnosti. Nicméně ani v takovém případě není těhotenství samozřejmé. Někdy může být plodnost natolik snížená, že je zapotřebí, aby žena poodstoupila umělé oplození pomocí darovaného vajíčka. Bohužel i umělé těhotenství ale může být pro ženu s Turnerovým syndromem velmi náročně a vyčerpávající.

 

Miminko není tabu

Těhotné ženy s Turnerovým syndromem jsou bohužel kromě jiného vystaveny riziku poruchy vývoje plodu, spontánního potratu či nadměrné zátěže pro kardiovaskulární systém. I proto je pro ženy s Turnerovým syndromem velmi náročné, nikoli nemožné donosit miminko. Předpokladem úspěchu je ovšem včasná diagnóza. Díky pokrokům medicíny je Turnerův syndrom často odhalen ještě před narozením holčičky. V případě zahájení vhodné léčby se může významně pomoci zmírnit nepříjemné problémy spojené s Turnerovým syndromem.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Partnerská tříměsíční kúra - vitamíny pro podporu plodnosti muže a ženy. BlueFertil a PinkFertil od KIWU WUKI
  • SLEVY - Jak Otěhotnět - www.ifertility.cz
  • BlueFertil - doplněk stravy pro zlepšení mužské potence a kvality spermií
  • PinkFertil - doplněk stravy pro ženy pro zlepšení plodnosti
  • Ovulační a těhotěnské testy pro podporu plodnosti
  • Previous
  • Další

Přihlášení

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s pravidly ochrany osobních údajů. více informací